Chełmoński. Dźwiękiem malowane

Kompozytor Maciej Muraszko, zdobywca dwóch statuetek Fryderyka, oraz Fundacja Koncept Kultura, wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych za twórczość multimedialną i animacje 3D, połączyli siły w projekcie „Chełmoński. Dźwiękiem malowane”.

Artyści wspólnie ożywili malarskie wizje Józefa Chełmońskiego, zapraszając widzów do podróży w magiczny świat sztuki. Ta pełna emocji wielozmysłowa muzyczna uczta jest połączeniem dźwięków, animowanych obrazów oraz wypełnionej anegdotami i ciekawostkami opowieści o polskich obyczajach, życiu i malarstwie Chełmońskiego. Czasem widz zanurza się w zimnym wiosennym potoku, czasem w porannej mgle wita dzień ze stadem żurawi. Leci z babim latem na smykach skrzypiec, to znów spada z prędkością polującego jastrzębia na dojrzaną wśród łąk ofiarę. Tętent pędzących koni i dzwonki zimowych sań przenikają się z wiejską zabawą przed karczmą.

Rzewna, piękna kołysanka, śpiewana przez chłopkę dzieciom, ustępuje miejsca odgłosom polowania, szczekaniu gończych psów i okrzykom jeźdźców pędzących za zwierzyną. Feeria barw i dźwięków zdaje się otaczać widza, otwierając drzwi do świata, który Chełmoński pozostawił na płótnach.

Pełen zmiennych nastrojów muzycznych koncert jest doznaniem niezwykle poruszającym, wręcz immersyjnym. Artyści na scenie – za pomocą często zaskakujących instrumentów – tworzą muzyczny dialog między obrazami a dźwiękiem. Instrumenty zdaja się tworzyć swoisty dialog także między sobą. Muzyka oddaje niezwykły język natury: wprowadza widza do królestwa ptaków, ilustruje zapachy budzącej świat do życia wiosny, koi szeptami szemrzącego strumienia, by za chwilę przenieść publiczność w sam środek letniej burzy.

Chełmoński. Dźwiękiem malowane

Muzeum Narodowe w Krakowie; fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Tak jak w twórczości Józefa Chełmońskiego – człowieka o niezwykle złożonej osobowości, tak i w koncercie widz odnajdzie całą paletę muzyczno-wizualnych barw. To wydarzenie nikogo nie pozostawia obojętnym i na długo zapada w pamięci.

  • 9 muzyków i ponad 20 instrumentów na scenie
  • ponad 60 „ożywionych” obrazów i szkiców Józefa Chełmońskiego
  • wizualne i dźwiękowe efekty komputerowe
  • 90-minutowa feeria barw i dźwięków

Comments are closed.